گچ سمنان

اصول پیاده کردن طرح های ترسیمی

شناسایی اصول پیاده کردن طرح های ترسیمی

برای پیاده کردن طرح های ترسیمی در گچبری با توجه به طرح و ابعادی که در طرح بر روی نقشه کشیده می‌شود می‌توان بوسیله نخ و پودر رنگ با بدست آوردن مرکز طرح و تقسیمات موجود طرح را بوسیله گونیا و پرگار و خط کش و ریسمان کار و پودر رنگ پیاده نمود و یا بر روی دیوارها با توجه به طرح تهیه شده قاب‌های مورد نیاز را ترسیم نمود و با سوزنی کردن طرح و گرته‌زنی بر روی سقف بوسیله پودر زغال طرح را پیاده نموده و سپس اقدام به گچ بری نمود. که در این مورد در بخش ها قبل بطور مفصل آورده شد.

ترسیم طرحهای هندسی در گچ‌بری پیاده کردن طرح های ترسیمی

گچ بری طرح ها در روی سقف

خط کشی در سقف

برای زیبایی سقف‌ها روی سقف را با خط های عمق دار جاسازی می کند این خط ها به شکل های مختلف می‌تواند باشد.

طریقه عمل

پس از این که گچ‌کاری اول به پایان رسید و گچ خودگیری خود را انجام داد روی آن را بضخامت ۱ سانتی‌متر گچ آماده می کشند (چون گچ آماده دیرتر خودگیری خود را انجام می‌دهد) و روی آنرا با شمشه های مختلف به فرم های دلخواه روی سقف خط کشی نموده و با قلم گچکاری داخل گچ را عمق می‌دهند.

روش اجرای طرح های گچ بری در سقف (طرح دور قلاب)

  1. ابتدا باید مرکز کار را مشخص نمود و با ترسیم قطرها که از تلاقی دو قطر مرکز کار مشخص می‌گردد.
  2. در صورتی که طرح به صورت بیضی، لوزی، مربع یا مربع مستطیل باشد در این صورت ۴/۱ از سطح را جدا نموده که اصطلاحا طرح دور قاب ۴/۱ می‌گویند.
  3. با کیسه گرده زغال تمامی محل های گردش طرح که قبلا سوزن خورده را گرته می کنیم و دقت می نماییم که هیچ گل یا غنچه ای بدون خوردن گرته نباشد. حال بعد از زدن ۴/۱ طرح این طرح را بر می گردانیم و طوری در جای خودش قرار می دهیم که گل ها با هم منطبق باشند.
  4. طرح را با پونز سفت در محلی که ۴/۱ طرح را اجرا نموده ایم قرار می دهیم در هنگام نصب طرح می توانیم از چند نفر کمک بگیریم تا طرح دقیقا بر جای اصلی قرار گرفته و فاصله ای بین ۴/۱ ها از طرح نباشد تا در هنگام گرته زدن و برداشتن طرح فاصله ای بین گل ها و برگ ها در ۴/۱ قبلی نباشد. که بخواهیم مجددا گرته کنیم چون در این حالت منطبق کردن خطوط با یکدیگر بسیار مشکل و گاهی ممکن است طرح دو خط شود. همان طور که در شکل مشاهده می‌کنیم.

بنابراین دقت در این مورد باعث زیبایی و درستی کاری می شود. پس از گرته کردن قسمت دوم ۲/۱ طرح تمام است و نیمه دوم طرح را تکرار و به اجرا در می‌آوریم.

اجرای طرح هایی که حاشیه دارد بسیار آسان و ساده می باشد چون می توان آن را پشت سر هم اجرا نمود. گاهی ممکن است استاد، طرح حاشیه را از وسط طرح شروع کند (از مرکز) و طرفین را ادامه دهد و در زاویه هر چه گرته خورد عمل نماید. یا این که در زاویه گنج تخته چوبی قرار داده که طرح گرته نخورد و همین عمل را از طرف مقابل انجام داده تلاقی دو پخ را یا زاویه گنج را طرح بزند.

طرح دایره

بستگی به ابعاد طرح دارد. گاهی ممکن است دایره به ۸ قسمت تقسیم شده باشد که ۸/۱ آن  همانند زمینه مربع یا مستطیل بوده که پس از تعیین مرکز و تقسیم بندی اقدام به گرته زنی نموده و طرح را به اجرا در میاورند تا کامل شود.

گچ بری طرح ها روی سطوح دیوار

برای این که طرح ها را بر روی سطوح دیوار پیاده کنیم ابتدا می بایستی قاب مورد نظر را با توجه به ابعاد بر روی دیوار پیاده نمود و سپس با توجه به طرح چیدمان طرحی که می‌بایستی پیاده شود را به اجرا درآورده و همچنین دور تا دور دیوار را با ابزارزنی قبل از این که طرح پیاده شود آماده و سپس اقدام به مراحل بعدی طرح بر روی سطح دیوار می‌نماییم.

پیاده کردن طرح های ترسیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.