گچ سمنان

گچ کاری در زمستان

گچ کاری در زمستان

گچ کاری ساختمان در فصل زمستان

گچ کاری در زمستان غیرممکن نیست اما انجام گچکاری در زمستان بنا به دلایل مختلف از جمله کاهش دما معمولا” انجام نمیشود.

در زمستان به دلیل برودت شدید هوا، نگرانی ترک خوردن گچ کاری (دیوار، سقف، ستون و…) در ساختمان وجود دارد. از طرفی باتوجه به مقاومت (فشاری و خمشی) و زمان گیرایی گچ های معمولی ساختمانی مخصوص سفید کاری و گچ خاک که حدود ۵ دقیقه است، امکان گچکاری در ساختمان با استفاده از روش های سنتی بطور مطلوب فراهم نیست.

اما اگر کارفرما مصر به انجام گچ کاری است، باید سعی کنیم تا دمای محیط را به دمای مطلوب یعنی بین ۲۰ تا ۴۵ درجه برسانیم. برای اینکه بتوانیم شرایط مطلوب گچکاری در زمستان را فراهم کنیم باید برخی اقدامات زیر انجام شود:

  1. بستن راه های نفوذ سرمان (در و پنجره)
  2. بکارگیری تجهیزات گرمایشی
  3. بکارگیری تجهیزات مانند پنکه و هواساز برای ایجاد گردش هوای خشک در محیط

با انجام عملیات های فوق ما سعی میکنیم تا میزان خطا و آسیب را کاهش دهیم.

خشک شدن گچ در زمستان

برای گچکاری در فصل زمستان گچ کاران محترم باید دقت داشته باشند، در صورت عدم وجود در و پنجره در ساختمان در حال ساخت، باید تمامی راه های ورود سرما را بپوشانند و با روشن کردن وسایل گرمایشی، دمای فضای درونی ساختمان را بالا برده تا گچ کاری راحت تر صورت پذیرد و در زمان کوتاه تری گچ خشک شود.

در برخی موارد مشاهده شده، استفاده ناآگاهانه و غیر‌اصولی از تجهیزات گرمایشی، باعث بروز مشکلات بیشتری ‌شده است. به عنوان مثال، بکارگیری اجاق گاز و بستن پنجره‌ها با نایلون باعث تولید دی اکسید کربن میشود و با توجه به رطوبتی که در ملات گچ است، با اینکه محیط گرم است هوای محیط شرجی میشود و همین امر باعث میشود تا خشک شدن گچ روی دیوار زمان بیشتری ببرد.

بهترین فصل و زمان برای انجام گچ کاری

بهترین فصل و زمان در هر سال برای انجام گچکاری ساختمان، از اویل فروردین ماه در فصل بهار تا اواسط پاییز (آبان ماه) است. در این بازه زمانی دمای هوا حدودا” بین ۲۰ تا ۴۵ درجه سانتیگراد است و در گچکاری هیچگونه مشکلی رخ نمیدهد. اما اگر شرایط جوی در این بازه‌ دمایی نیست، باید تلاش کنید محیط کار را به دمای مطلوب (۲۰ تا ۴۵ درجه) برسانید.

گچکاری در زمستان با استفاده از گچ های پلیمری

گچ پلیمری

با استفاده از انواع گچ پلیمری پاششی، گچ پلیمری دستی و گچ پلیمری ساتن، با توجه به مقاومت بالا و زمان گیرایی این محصولات، این امکان برای گچکاران محترم فراهم است تا در فصل سرما همانند تابستان کار ساختمانی را پیش برند.

از انواع گچ پلیمری برای گچ کاری دیوار و سقف ساختمان استفاده میشود اما همانطور که گفته شد باید سعی کنیم تا دمای محیط را به دمای مطلوب برای انجام گچ کاری برسانیم.

ویژگی گچ های پلیمری بسیار بالاتر از گچ های معمولی ساختمانی است که در زیر به برخی از آنها اشاره میشود:

  • زمان گیرایی بالاتر ( فرصت بیشتر گچکار برای اصلاح )
  • مقاومت بالاتر ( حداقل ۳ برابر گچ های معمولی )
  • ضد ترک و خش
  • ضد رطوبت
  • سرعت اجرای بسیار بالا

جهت کسب اطلاعات بیشتر، لطفا به لینک های زیر مراجعه فرمایید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس