گچ سمنان

مصالح ساختمانی چیست؟

مصالح ساختمانی به زبان انگلیسی : Building Materials

عبارت است از موادی که برای ساختن یک ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد.

مصالح ساختمانی

انواع مصالح

انواع مصالح ساختمانی مورد استفاده در عملیات ساختمانی گستردگی بسیار زیادی دارد و هر روز بر گستره این مصالح افزوده می‌گردد و مصالح نوین جای مصالح قدیمی‌تری را می‌گیرند.

ما در اینجا به برخی از معروفترین این مصالح اشاره می‌کنیم:

مصالح ساختمان و آتش

در مورد مصالح ساختمانی سنتی، آتش سوزی، مطلب چندان مهمی نیست. اما مواد و مصالح ساختمانی جدید، در زمینه آتش سوزی بسیار متفاوتند. پلاستیکها و سریع آتش می‌گیرند و خطرات زیادی در پی دارند.

مقاومت مصالح در برابر آتش سوزی عبارت است از : تحمل درجه حرارت زیاد بدون از دست دادن قدرت تحمل بار. با توجه به این تعریف، فولاد در برابر آتش مقاوم نیست. زیرا با وجودی که ذوب نمی‌شود، توان تحمل بار را از دست می‌دهد. اما سرامیک مقاوم محسوب می‌شود. در سنجش مقاومت در برابر آتش، نکته دیگری که باید بدان توجه کرد، آنست که از آنجائیکه در بیشتر موارد جهت اطفاء حریق از آب استفاده می‌شود، مقاومت مصالح در برابر آب را نیز باید لحاظ نمود. از دیدگاه آتش، مصالح به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱٫ غیر قابل اشتعال: مثل مصالح سرامیکی، آجر و سنگ که نمی‌سوزند، آتش نمی‌گیرند و دود نمی‌کنند.

۲٫ مقاوم در برابر آتش: این مصالح در برابر آتش، دود نمی‌کنند و نیمسوز می‌شوند و تا زمانی که آتش سوزی ادامه دارد ، دود نیز متصاعد است. ولی با از بین رفتن آتش ، دیگر دود نمی‌کنند. اینها مصالحی هستند که به آنها مواد ضد آتش تزریق شده است. در برخی کشورهای خارجی که ساختمانها دارای اسکلت چوبی است، به آن چوبها مواد نسوز تزریق می‌کنند.

۳٫ قابل اشتعال: در برابر آتش دود می‌کنند و می‌سوزند و از بین می‌روند. توجه به این نکته نیز ضروری است که تنها استعمال انواعی از پلاستیکها بعنوان مصالح ساختمانی مجاز است که در صورت بروز آتش سوزی، گازهای سمی تولید نکنند.


آشنایی با مصالح ساختمانی

کلیه مصالح ساختمانی که در موقع مصرف باید با آب مخلوط شوند مانند ملاتها- بتن- گچ و خاک و غیره در موقع سخت شدن و یا خشک شدن مقداری از آب خود را از دست می دهند که این از دست دادن آب موجب تقلیل حجم آن می گردد (البته گچ از این قاعده مستثنی می باشد و در موقع سخت شدن ازدیاد حجم پیدا می کند).

خاکها بیشتر شامل همین قاعده هستند و وقتیکه آب فیزیکی خود را از دست می دهند قدری تقلیل حجم پیدا می کنند.

حداکثر درجه حرارتی که برای جدا کردن آب فیزیکی جسمی لازم است، با توجه به فشار جو در حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. حال اگر به حرارت دادن به گل ادامه بدهیم و این عمل را تا مرحله ذوب شدن و شیشه ای شدن آن ادامه بدهیم باز گل کاهش حجم پیدا می کند و این کاهش حجم به آن علت است که وقتیکه قسمتی از گل ذوب شد جاری می گردد و در این حالت هوای داخل جسم به بیرون رانده شده و ذرات گل جای آن را می گیرد و در نتیجه در حجم جسم  کاهش حجم ایجاد می گردد.

تغییر حجم قطعات سفالی در حین پخت در بسیاری از موارد مهم نیستمثلا در آجرپزی، ولی در بعضی موارد مانند لوازم بهداشتی و یا کاشی پزی و غیره مهم می باشد و تقلیل حجم موجب زشتی قطعه می گردد.

تنها مصالح ساختمانی که در این بخش با توجه به رسالت وب سایت گچ اسپندار سمنان، به معرفی آن ها خواهیم رداخت به ترتیب مصالح گچ ساختمانی و خاک رس می باشد.

چراکه این دو تنها مصالح مورد استفاده برای اندودکاری دیوارهای داخلی ساختمان هستند، و به همین دلیل از معرفی سایر مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان صرف نظر کرده و به همین مقدار بسنده می نمائیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس