گچ سمنان

علت زرد شدن گچ سقف و دیوار

علت زرد شدن گچ کاری سقف و دیوار

علت زرد شدن گچ کاری سقف و دیوار

زرد شدن گچ دیوار پس از انجام عملیات سفیدکاری (اجرای گچ کشته و زنده) یکی از مشکلاتی است که برای سازندگان ساختمان همیشه دردسر ساز بوده است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در مرحله نهایی گچ‌کاری با چنین مشکلی رو به رو شده باشید.

برخی از کارشناسان صنعت گچ و ساختمان، معتقدند که بروز این مشکل به دلیل رطوبت سطح زیرکار گچ‌کاری پیش می‌آید و برای جلوگیری از بوجود آمدن این مشکل باید تا زمان خشک شدن کامل گچ زیرکار صبر کنیم و پس از آن عملیات سفیدکاری را انجام دهیم تا عامل ایجاد زردی از لایه‌های زیرین گچ زیرکار به سطوح بالایی آن نفوذ نکند.

ولی در حقیقت و با تکیه بر نتایج پژوهش‌هایی که در این زمینه انجام گرفته، علت اصلی زرد شدن رنگ گچ سقف و دیوار بطور مستقیم به نوع و کیفیت گچ مصرفی بستگی دارد. عامل اصلی زرد شدن گچ تازه دیوار و سقف سفیدکاری شده وجود مقادیر بالای ترکیب شیمیایی انیدریت در این محصولات است، بطوریکه می توان گفت انیدریت موجود در گچ هر چه بیشتر باشد احتمال زرد شدن گچ کاری بیشتر خواهد شد.

انیدریت، در حقیقت یک نوع سنگ گچ نامرغوب است که نباید برای تولید گچ ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. برای آشنایی بیشتر با انیدریت پیشنهاد می‌کنیم مقاله انیدریت چیست را مطالعه فرمایید.

این ترکیب شیمیایی که بصورت عمده در لایه های بیرونی معادن سنگ گچ وجود دارد، بیشتر تحت تاثیر عاملی مانند نور خورشید و دیگر عوامل جوی و طبیعی ایجاد می‌گردد. همچنین شکل استخراج سنگ گچ نقش به سزایی در کیفیت محصول نهایی خواهد داشت.

این نوع گچ (انیدریت) معمولا سبک تر بوده و از مقاومت کمتری بر خوردار است. به این شکل که در مرحله اول آتشباری و انفجار، لایه های فوقانی را بر می دارند و سپس در مرحله دوم به انفجار لایه های زیرین می پردازند. محصول لایه های فوقانی که دارای انیدریت بیشتری است و احتمال زرد شدن گچ سفیدکاری در آن بالاست در فرایند تولید باید جدا سازی شود در غیر این صورت، تهیه گچ سفیدکاری با این سنگ گچ نامرغوب باعث ایجاد مشکل زرد شدن دیوار پس از سفیدکاری خواهد گردید. اگر با مشکل زرد شدن گچ روبرو هستید می توانید از آن کالا به عنوان گچ زیرکار استفاده کنید.

حل این مشکل راهکار دیگری ندارد و گچی که پس سفیدکاری زرد می شود، درحقیقت کالایی معیوب بوده و آن را به هیچ عنوان نمی توان در انجام عملیات سفیدکاری مصرف نمود.

گچی که درهنگام استفاده زرد می‌شود را فقط به عنوان گچ زیرکار می‌توان مورد استفاده قرار داد و نمی‌توان از آن بعنوان گچ مخصوص سفیدکاری بهره برد اما درصورتیکه از این گچ برای انجام عملیات زیرکار استفاده شود باید عملیات سفیدکاری با ضخامت حداقل ۳ میلیمتر اجرا شود تا از نفوذ زردی به لایه بیرونی و نمای کار جلوگیری شود.

البته موارد متعددی وجود دارند که می‌توانند از عوامل می تواند دلیل زردی رنگ گچ ساختمان باشند.

ممکن است گچ دیوار هنوز به طور کامل خشک نشده باشد و شما با گذاشتن اجاق گاز جلوی دیوار و گرم کردن محیط بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری نمایید.

اما به طور کلی زردی رنگ گچ سفیدکاری ممکن است دلیل بر وجود نم زدگی و رطوبت در دیوار و سقف خانه باشد. در این صورت باید حتما نسبت به برطرف کردن آن به سرعت اقدام کنید.

اما یکسری عوامل دیگر بجز کیفیت گچ نیز وجود دارند که می‌توان از آن‌ها بعنوان دلایل زرد شدن رنگ گچ یاد کرد که در ادامه به بررسی جامع این موارد خواهیم پرداخت.

دلایل زرد شدن گچ دیوار و سقف

علت زرد شدن گچ سقف و دیوار

بطور کلی می‌توان علت زرد شدن گچ سفید را در موارد زیر تقسیم بندی نمود:

  • خشک نشدن گچ دیوار

ممکن است گچ دیوار هنوز به طور کامل خشک نشده باشد. و شما با گذاشتن یک وسیله گرم کننده در کنار دیوار یا باز کردن در و پنجره می توانید باعث خشک شدن آن بخش از دیوار شوید.

  • کیفیت نامناسب گچ مصرفی

یکی دیگر از عوامل زرد شدن گچ سفید کاری، وجود مقادیر بالای ترکیب شیمیایی  انیدرید است. انیدرید موجود در گچ هر چه بیشتر باشد احتمال زرد شدن گچ بیشتر است. در این موارد بهتر است از این مدل گچ برای زیرکاری عملیات گچکاری استفاده شود تا زردی گچ به رویه کار سرایت نکند.

  • نشت رطوبت به گچ به لایه‌های بیرونی

ترکیدن لوله آب، سوراخ شدن ایزوگام سقف یا عایق کف و سقف و…  از عوامل اصلی نشت رطوبت به گچ و ایجاد زردی یا شوره گچ می‌باشد برای برطرف کردن این مشکل ابتدا باید عامل نشت رطوبت را تشخیص داد و آن را برطرف کرد سپس از راه های زیر برای از بین بردن زردی گچ استفاده کرد.

روش‌های کاربردی برای برطرف کردن و رفع زردی رنگ گچ دیوار و سقف

درصورتیکه دلیل زرد شدن گچ سقف و دیوار بخاطر کیفیت پایین گچ مصرفی نباشد، می‌توان از روش‌های زیر برای برطرف کردن رنگ زرد دیوار و سقف استفاده کرد:

  • اگر زردی گچ دیوار و سقف به مقدار زیادی نباشد کافی است مقداری ماده شوینده وایتکس یا سفید کننده دیگری را با آب مخلوط کرده و با قلم بکشید تا رنگ این قسمت از دیوار سفید و شبیه بقیه قسمت های دیوار یا سقف شود.
  • اگر زردی گچ سفیدکاری دیوار زیاد باشد و با روش اول برطرف نشود، مقداری رنگ روغنی سفید مات تهیه کرده و به طور کامل بر روی قسمتهایی از سقف یا دیوار که دچار زرداب شده اند اجرا کنید و بعد از خشک شدن کامل رنگ روغنی مجددا با رنگ پلاستیک سفید محل آسیب دیده را رنگ کنید.
  • در صورتی که هیچکدام از این راه ها جواب نداد پس از تشخیص علت اصلی زردی گچ، باید از قسمت زرداب شده لایه برداری و از نو با گچ مخصوص سفیدکاری با کیفیت، گچ‌کاری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس