گچ سمنان

سیمان سفید

سیمان سفید چیست؟

به انگلیسی: white cement

سیمان سفید چیست؟

سیمان سفید یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع سیمان است که در بازار می‌باشد. در تولید سیمان سفید باید عناصر رنگی از قبیل اکسیدهای آهن، مس، کرم، تیتان و منگنز در مواد اولیه به حد صفر برسند. برای این منظور از سنگ آهک خالص و خاک کائولن سفید که فاقد اکسیدهای رنگی آهن است، استفاده می‌کنند. اکسید آهن نقش گدازآور دارد و درجه دمای پخت را پایین می‌آورد، در سیمان سفید این نقش را یکی از مواد اکسید آلومینیوم، گچ، فلدسپات، شیشه، کلرور منیزیم و یا کریولیت ایفا می‌کنند.

استفاده از این مواد و نیز لزوم استفاده از آسیاب‌های سرامیکی در تولید سیمان سفید، هزینه آن را تا بیش از ۲ برابر سیمان معمولی افزایش می‌دهد. در عوض نرمی سیمان سفید بسیار بالاست (۳۷۰۰-۴۰۰۰ بلین) بنابراین بتن حاصل از آن مقاومت بیشتری نسبت به بتن‌های معمولی دارد. از این محصول در نماسازی، ساخت آجر موزائیک، کاشی کاری، کارهای هنری و… استفاده می‌کنند و معمولاً همراه با سنگدانه‌های مخصوص به کار می‌رود. در ساخت ملات با سیمان سفید باید بسیار دقت شود زیرا اگر در اولین زمان‌های گیرش باعث کثیفی محیط شود، تمیز کردن آن بسیار دشوار خواهد بود.

تعریف

یکی از تعاریفی که انجام می‌شود این است که این کالا همان سیمان پرتلند خاکستری است که تمام اجزای رنگی مواد اولیه آن حذف شده است. البته این تعریف تا حدود زیادی صحیح است اما بیانگر کلیه مشخصات و تلاش های لازم برای تولید این محصول نمی‌باشد.

برای دستیابی به خواص مورد نظر در عرصه تولید این محصول باید تمهیدات ویژه‌ای در تهیه کلینکر سفید و همچنین سوخت مورد استفاده در کوره تولید سیمان اندیشیده شود.

طرز تهیه، مراحل، روش و فرآیند تولید در کارخانه

مراحل تولید سیمان سفید در کارخانه

اولین قدم در فرآیند تولید سیمان، تهیه کلینکر با عیار و کیفیت بالا می‌باشد. کیلینکر استفاده شده در تهیه سیمان سفید را کیلینکر سفید می‌نامند. 

در فرآیند ساخت و تولید، آهن و منیزیم به میزان کمتر از هشت درصد کاهش ‌یافته و درنتیجه به رنگ سفید متمایل می‌شود. برای افزایش سفیدی محصول از سنگ گچ، سنگ ‌آهک، سنگهایی با رنگدانه سفید مثل سنگ‌های کائولین، وست، فلدسپات استفاده می‌شود.

لطفا به این نکته توجه کنید که، در فرآیند تولید انواع سیمانهای دیگر برای دستگاه‌ها از سوخت با دوده استفاده میشود که برای تولید سیمان‌سفید این‌گونه نیست. سیمان‌سفید از آهک خالص و رس ساخته ‌شده است که بدون هیچ‌گونه اکسید آهن و هر رنگ‌دانه دیگری مانند منگنز و کروم است. مقاومت و زمان‌ گیرش این نوع سیمان، همانند کالای پرتلند معمولی است.

هنگام ساخت ملات این محصول باید دقت لازم به عمل آید تا مصالح و دستگاه‌ها و قالب‌ها، دارای گردوغبار نشوند. قدرت چسبندگی و مقاومت این کالا همانند سایر محصولات است. سیمان‌سفید خود انواع گوناگونی دارد و تمامی انواع آن از آهک ساخته می‌شود.

این محصول بیانگر سیر تکامل دانش بشری برای دست یافتن به این محصول می‌باشد. انواع مختلف سیمان در بسیاری از موارد شبیه هم ساخته می‌شوند و در ایران نیز انواع مختلفی از سیمان تولید می‌گردد. خط تولید این محصول کمی پیچیده‌تر از نوع خاکستری است و برای سفید نمودن رنگ آن، مواد بسیاری به‌ غیراز آهک نیاز است.

در حقیقت، سیمان در حالت کلی از آهک و رس ساخته می‌شود. رنگ تیره آن به دلیل وجود سولفات آهن و سولفات منیزیم در سیمان است، همچنین دوده ناشی از سوخت نیز باعث رنگ تیره سیمان میگردد. پس برای سفید شدن و تولید این محصول، باید سولفات آهن و منیزیم از سیمان حذف‌ شده و از سوخت مناسب و بدون دوده استفاده شود.

کاربرد

کاربرد اصلی این محصول در نماسازی داخلی و خارجی ساختمان می‌باشد و استفاده از این محصول بجای نوع خاکستری برای تهیه بتن و ملات ریزی به دلیل قیمت بالاتر، مقرون به صرفه نمی‌باشد. حجم تولید این کالا به علت کاربردهای ویژه آن نیز به مراتن کمتر از نوع پرتلند خاکستری است (حدود ۱ تا ۲ درصد تولیدات در جهان از نوع سفید است).

به عبارت دیگر آنجا که بطور همزمان به استحکام و مقاومت نوع خاکستری و زیبایی بصری مصالح سفید رنگی مانند گچ نیاز است، باید از این محصول استفاده کنیم. 

  • در نمای ساختمان
  • در فضای داخلی ساختمان
  • بندکشی درزهای کاشی و سرامیک

میزان سفیدی

سیمان سفید

مهم‌ترین ویژگی و خصوصیت این محصول، سفیدی آن است و درجه سفیدی این محصول با آزمایش‌های دقیق مشخص می‌گردد. برای تعیین درجه سفیدی یک نمونه از سیمان پرتلند سپید در آزمایشگاه باید آزمایش CIE که مخفف عبارت Commission International de I´Eclarge است انجام گیرد.

مطابق استانداردهای این آزمایش، با بکارگیری یک منبع نور D65 و با استفاده از فرمول b*a=L یا متد هانتر (a*b=بازتاب L=ضریب رنگی)رنگ آن تعیین شده و با سفیدی استاندارد که توسط MgO کالیبره گردیده و بعنوان سفید خالص در نظر گرفته شده است مقایسه می‌گردد.

درجه سفیدی نشان دهنده درصد بازتاب نسبی سطح سیمان سفید نسبت به سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی است که در این مقیاس L=0 مربوط به رنگ سیاه و L=100 مربوط به رنگ سفید خواهد بود. بنابراین ویژگی مهمی که سیمان‌سفید را از سیمان خاکستری متمایز می‌نماید قابلیت بازتاب آن است.

انواع مختلف این محصول متناسب با مواداولیه و ماشین‌آلات استفاده شده در تولید آن دارای ضریب رنگی (L) بین ۷۵ الی ۱۰۰ می‌باشند و بخش عمده سیمان پرتلند سفید تولیدشده در جهان دارای ضریب رنگی بالاتر از ۸۵ است.

آنالیز سیمان سفید

سیمان سفید

رنگ تیره کالای خاکستری به دلیل وجود سولفات آهن و سولفات منیزیم در سیمان است، همچنین دوده ناشی از سوخت نیز باعث رنگ تیره سیمان می‌شود، پس برای سفید شدن سیمان باید سولفات آهن و منیزیم از سیمان حذف شوند و همچنین از سوخت مناسب و بدون دوده در پخت آن استفاده شود.

به همین جهت برای تولید نوع سفید از خاک رسی که میزان سولفات آهن و منیزیم آن از ۰٫۸ درصد کمتر است، استفاده می‌کنند و برای جبران همین مقدار اندک سولفات آهن و منیزیم مقداری نشادر اضافه می‌نمایند. جداول ۱ و ۲ مشخصات ترکیبات شیمیایی و اصلی این محصول را نشان می‌دهند.

نوع سیمان SiO۲ Al۲O۳ Fe۲O۳ CaO MgO SO۳
سفید ۲۲٫۷ ۴٫۱ ۶٫۳ ۶۶٫۷ ۰٫۹ ۲٫۷

جدول ۱: متوسط مقادیر ترکیبات شیمیایی

نوع سیمان C3S C2S C3A C4AF
سفید ۶۳ ۱۸ ۱۰ ۱
نوع سیمان افت سرخ شدن قلیایی نعادل ریزی بلین
سفید ۱٫۶ ۰٫۱۸ ۴۸۲

جدول ۲: متوسط مقادیر ترکیبات اصلی

تفاوت سیمان سفید و سیمان سیاه (خاکستری)

سیمان پرتلند

شاید در ظاهر تفاوت عمده سیمان سفید با سیمان سیاه یا خاکستری، رنگ آن باشد و عملا” کاربرد و موارد استفاده این دو محصول متفاوت است. از سیمان پرتلند سیاه در فرآیند ساختمان سازی همچون دیوار چینی، ساخت بتن و… استفاده میشود ولی همانطور که در قسمت های قبل گفته شد، سیمان سفید برای بندکشی، نمای ساختمان و… استفاده میشود. نکته حائز اهمیت دیگر، فرآیند و موارد مورد استفاده در تولید این دو مصالح ساختمانی است. بطور کلی سیمان خاکستری از ترکیب آهک و رس بدست می آید و رنگ تیره سیمان سیاه، به دلیل سولفات آهن و منیزیم است اما در مراحل تولید سیمان سفید از رس با میزان و مقدار سولفات آهن و منیزیم کمتر از ۸% استفاده میشود. در مرحله بعدی تولید سیمان سفید، برای ایجاد استحکام از پودرسنگ نیز استفاده میشود.

نکته دیگر در راستای تفاوت این دو، قیمت و نرخ این مصالح است. قیمت سیمان سفید معمولا” دو برابر سیمان خاکستری است.

کلینکر سیمان سفید

کلینکر سفید

کلینکر در حقیقت محصول خروجی از کوره های سیمان پزی میباشد. کلینکر سیمان پرتلند سفید و سیاه (خاکستری) به دلیل استفاده از مواد اولیه مختلف در تولید، دارای رنگ متفاوت هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کلینکر سفید و سیاه، لطفا مقاله کلینکر چیست؟ را مطالعه فرمایید.

سیمان سفید و پودر سنگ

پودر سنگ

ملات سیمان سفید و پودر سنگ در اجرای نمای خارجی ساختمان کاربرد فراوان دارد. از اختلاط این دو پودر ساختمانی برای درزگیری و دوغاب ریزی کاشی و سرامیک کف و دیوار استفاده میشود. برای ساخت این ملات باید نسبت وزنی یکسان را رعایت کرد و پس از اختلاط با آب ملات آماده کار میشود.

طرز تهیه ملات و ترکیب گچ با سیمان سفید

ملات گچ

یکی از کاربرد های کلی ملات گچ و سیمان سفید، افزایش مقاوت گچ سفیدکاری در برابر رطوبت است. بطور معمول در مناطق مرطوب برای اجرای گچ کاری ساختمان، مقداری سیمان سفید به ملات گچ سفید کاری اضافه مینمایند تا مقاومت دیوار پوشش دهی شده با استفاده از این ملات، در برابر رطوبت تا حد امکان افزایش یابد. نسبت اختلات و ترکیب، معمولا” ۱۰% سیمان سفید و ۹۰% گچ است.

البته امروزه با وجود انواع گچ های پلیمری عایق رطوبت، استفاده از این ملات تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است.

کاربرد و اجرای سیمان سفید در نمای ساختمان

گاهی مواقع مشاهده میشود در نمای ساختمان از سیمان سفید استفاده شده. این نوع از نما آنقدر در بین ساختمان سازان پرطرفدار شده که میتوان گفت یکی از پرکاربردترین نوع نما است.

اجرای سیمان سفید در نمای ساختمان

انواع نمای سیمان

  • نمای سیمان شسته
  • نمای سیمان سفید
  • نمای رومی سیمانی
  • نمای سیمانی تخته ماله
  • نمای تگرگی و ماهوتی
  • نمای تیشه‌ای یا نمای چکشی
  • نمای خراشی

مراحل، روش و نحوه اجرای نمای سیمانی در ساختمان

اجرای سیمان سفید در نمای ساختمان
اجرای سیمان سفید در نمای ساختمان

اجرای نمای سیمانی با دقت بسیار بالا باید انجام شود. ابتدا باید با استفاده از رابیتس سطحی متناسب از طریق شاسی‌کشی فلز ایجاد کرد. پس از بستن رابیتس در نما و جوشکاری، روی رابیتس را با ملات سیمان و پودر سنگ میپوشانیم تا بستری ایده آل برای چسبیدن ملات ماسه سیمان ایجاد شود.

بعد از آن، جهت ایجاد سطحی کاملاً صاف، کروم‌بندیهای ارتفاعی و طولی اجرا میشود. در این مرحله باید در کیفیت ملات دقت لازم را به خرج داد، زیرا در صورت استفاده از مقدار سیمان کم و یا بی‌کیفیت و یا حتی بهره‌گیری از ماسه با دانه‌بندی نامناسب، احتمال کنده شدن ملات از روی سطح دیوار افزایش خواهد یافت. بنابراین، فاصله بین کروم‌ها با ملات ماسه سیمان پُر میشود تا زیرسازی اولیه جهت اجرای ملات سیمانی انجام شده باشد.

برای ایجاد چسبندگی مناسب ملات به سطح نما بهتر است قبل از اجرای اندود، سطح زیرین مرطوب شود. از جمله موارد مهم در بعد از اجرای اندود می‌توان به عمل‌آوری بتن اشاره کرد. برای این منظور باید به مدت یک هفته و روزانه ۲ تا ۳ روز سطح اندود آب داده شود.

نمای ساختمان در حقیقت ظاهر کار است و اولین موردی است که باعث می‌شود بازدیدکننده و یا صاحب ساختمان برداشتهای مختلف داشته باشند. پس باید به این نکته توجه کنیم که، لازم است بنای ساختمان به اندازه کافی زیبا باشد. نمای ساختمان در عین حال که زیبا و لوکس است، نحوه اجرای بسیار ساده و راحتی نیز دارد. پس، به عنوان کارفرما پروژه میتوان حداقل یکبار هم که شده نمای سیمانی را امتحان کنید و از زیبایی بالای آن لذت ببرید.

قیمت سیمان سفید

بطور کلی نرخ و قیمت سیمان سفید بالاتر از سیمان پرتلند یا سیمان سیاه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت روز سیمان وارد لینک زیر شوید.

۳ دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس