گچ سمنان
گچ آستر

آستر کشی با گچ یا مرحله اول گچ کاری چگونه انجام میشود؟

گچ آستر یا گچ زیرکار، به انواع گچ ساختمانی که برای مرحله اول گچ کاری روی انواع سطوح استفاده می‌شود، گفته می‌شود.

انواع گچ زیرکار معمولی، گچ و خاک آماده، گچ گیپتون، گچ پلیمری سیوا دستی و گچ پلیمری سیوا پاششی، گچ آستر محسوب می‌شوند.

برای تهیه آستر به شرح زیر عمل می کنیم:

  • استامبولی یا ظرفق تهیه را به پبمانه به نسبت ۳ پیمانه آب و ۱٫۵ پیمانه گچ که بر سطح آن آب پاشیده شده، با دست کاملا مخلوط می کنیم به طوری که کلیه گچ های ریخته شده در آب حل شود و گچ های گلوله شده در ته ظرف به صورت خشک باقی نماند. زیرا اگر گچ کاملا در آب حل نشود سفت شده و مانند ریگ زیر ماله در هنگام آستر کشی مانع اجرای صحیح کار می گردد.
  • سطح اندود بر آستر را با آب خیلی کم، مرطوب می کنیم و آماده گچ کاری می شویم.
  • ملات ساخته شده را زمانی که کمی خودش راگرفت (اصطلاحا مقدار کمی سفت شده) به ضخامت ۱ الی ۲ میلی متری با ماله های گچ کشی بر سطح کار می کشیم. رنگ این نوع گچ سفید و در مواردی سفید مایل به ظرف است که مانند سنگ بلورین پخته می شود که پس از آسیاب کردن به صورت پودر گچ در ساختمان های امروزی و بنا های سرعتی کاربرد دارد. این گچ برای پوشش ها، قالب بندی ها جهت طاق و قوس نیز استفاده می شود. علاوه بر آن در کارهای بنایی، بتون مصنوعی «گچی» دندانسازی و مجسمه سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با مرغوبیت گچ

با توجه به معادن موجود گچ در ایران فرآورده های گچی از سه دسته تشکیل می شود.

  • گچ های خاکی (کلوخی)
  • سنگ های بلورین گچ
  • سنگ های لایه اغی و یا ابریشمی (متورق و یا سرنیزه ای)

گچ های خاکی

این نوع گچ به نام گچ کلوخی نیز نامیده می شود، متمایل به رنگ زرد بوده و در بعضی از نواحی ایران، خصوصا در خراسان فراوان یافت می شود. این گچ دارای ناخالصی هایی مانند شن ریزی، خاک رس و غیره است. این گچ را پس از پختن کوبیده و سرند می کنند. گیرایی این گچ به کندی انجام می شود و برای پوشش طاق ها و قوس ها و همچنین در سفید کاری با دست به کار می رود، این گچ به دو صورت زبر نوع نا مرغوب و نوع مرغوب که اصطلاحا دارای روغن می باشد، که با مشت کردن گچ خشک می توان آن را تشخیص داد.


سنگ بلورین گچ

این گچ دارای سنگ شفاف و بعضی از سنگ های آن بی رنگ بوده و نوع خام آن دارای مقاومت زیادی است و آبدار بوده در هنگام پختن در کوره با حرارتی بیشتر باید پخته شده و سپس آسیاب گردد از این نوع گچ در ساختمان ها و بناها به شکلهای مختلف برای پوشش قوس ها و انواع طاق ها و همچنین اسکلت سازی و در سفید کاری برای اندود های تزئین و گچ بری نیز استفاده می شود.

فعل و انفعالات شیمیایی این گچ در کم تر از ۱۰ دقیقه انجام می گیرد و بسیار تند و سریع ذبه اصطلاح سفت و سخت می شود. از این گچ جهت گچ و خاک در اندود کاری استفاده نموده و روی کار و سفید کایر ابتدا به صورت گچ خوش مایه و سپس گچ کشته به کار می رود.


گچ لایه ای و یا ابریشمی (متورق و یا سر نیزه ای)

سنگ های این گچ متورق بوده و به گچ سر نیزه ای مشهور است ولی نوع لایه ای آن از نوع ابریشمی جداست. رنگ ای نوع گچ سفید و در مواردی سفید متمایل به زرد است مانند سنگ بلورین پخته می شود که پس از آسیاب کردن به صورت پودر گچ در ساختمان های امروزی و بنا های سنتی کاربرد دارد. ای گچ برای پوشش ها، قالبا بندی ها یا جهت طاق و قوس نیز استفاده می شود. علاوه بر آن در کار های بنایی، بتون مصنوعی « گچی» دندانسازی و مجسمه سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گچ پاششی پلیمری
گچ پلیمری دستی سیوا
گچ گیپتون بتوگیبس