گچ

گچ بری ساختمان

به صفحه ویژه گچ بری خوش آمدید. در این صفحه سعی شده اطلاعاتی در مورد قیمت گچبری ساختمان، عکس و تصاویر گچبری دستی، انواع ابزار هنری گچبری، نمونه کار و طرح کشویی و قاشقی گچبری پیش ساخته روی دیوار و سقف، نحوه ساخت گچ مخصوص گچبری، تاریخچه هنر گچبری و… ارائه شود.

گچبری گچ‌بری
گچبری گچبری پیش ساخته شناسایی اصول ایمنی و حفاظت در ترسیم و گچ بری طرح های ترسیمی

قیمت گچبری

قیمت گچبری در نقاط مختلف و برای انجام کارهای مختلف متفاوت است. برای مشاهده قیمت ها لطفا وارد لینک زیر شوید.

انواع گچ مخصوص گچبری

برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید انواع گچ مخصوص گچ بری می توانید از محصولات زیر دیدن کنید.

گچبری چیست؟

یکی از پدیده های هنری در معماری بی همتای ایران هنر گچبری است که در کاوش های باستان شناسی نمونه ها و نشانه هایی از رواج این هنر در روزگار ساسانی به دست آمده است.

یکی از کاربردهای ویژه گچ، اندود کردن دیوارها و  آراستن سطوح  داخلی ساختمان ها است و هنر گچبری این آراستگی را به حد کمال و دلنوازی می رساند.

آثار گچبری را در دوره های مختلف تاریخ ایران می توان مشاهده کرد برای نمونه در دوره سلجوقی به مسجد علویان در همدان – در دوره ایلخانی به بقعه بایزید بسطامی در بسطام – در دوره تیموری به بقعه شیخ احمد جامی در تربت جام – در دوره صفویه به کاخ عالی قاپو در اصفهان – در دوره زندیه به عمارت کلاه فرنگی در شیراز و در دوره قاجار به کاخ گلستان در تهران می‌توان اشاره نمود.

تصاویری از هنر گچ بری در گذشته

ترسیم طرحهای هندسی در گچ‌بری پیاده کردن طرح های ترسیمی
گچبری ساختمان گچبری طرح های مختلف ترسیم طرح های گچبری
گچبری ساختمان انواع طرح های گچبری

تاریخچه گچ کاری و گچ بری

در ایران گچ رابطه نزدیکی با صنعت ساختمان سازی داشته و از قدیم یکی از مصالح ساختمانی سنتی ایران بوده است. تاریخچه گچ و گچ کاری در ایران بسیار غنی بوده و گچ همواره یکی از مصالح ساختمانی مورد توجه ایرانیان باستان بوده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه گچکاری و گچبری لطفا وارد لینک زیر شوید.

گچبری پیش ساخته

گچ بری پیش ساخته به قطعات گچی گفته میشود که قبلا در کارگاه های تولیدی ساخته شده اند و فقط در محل ساختمان روی دیوار، ستون و یا سقف نصب میشود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد گچبری پیش ساخته لطفا وارد لینک زیر شوید.

توانایی ترسیم و گچ بری طرح‌های مختلف

در طراحی رابطه‌ای متقابل، بین دیدن، تجسم بخشیدن و بیان کردن وجود دارد، نتیجه کار با نظم یافتن، که با درک فرایند طراحی و اهدافی که برای آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد آغاز می‌شود. ادامه این مطلب را در لینک زیر مطالعه فرمایید.

 آشنایی با ابزار و وسایل خط کشی دیوار و سقف و طراحی گچبری

  • ابزارهای طراحی

متداول ترین وسیله برای طراحی در بخش  آشنایی با ابزار و وسایل خط کشی دیوار و سقف و طراحی گچبری، مداد و کاغذ است. با ابزار خوب کار بهتر می توان انجام داد. کاغذ نسبتا ضخیم و زبر، مواد نرم، پاک کن، تیغ، تخته شناسی، و چند عدد پونز از جمله لوازم اولیه‌ای است که هر هنرجو باید برای طراحی گچبری همراه داشته باشد. ادامه مطلب در لینک زیر…

محاسبه ابعاد اتاق و سقف برای طراحی گچبری

در طراحی گچ‌بری سقف و دیوار، یکی از موارد بسیار پر اهمیت محاسبه ابعاد اتاق و سقف برای طراحی گچبری می‌باشد. همانطور که قبلا در بخش مربوط به نحوه محاسبه میزان و متراژ گچ‌کاری ساختمان مطرح شد، انجام محاسبات اینچنینی قبل از انجام عملیات‌های گچ‌کاری و گچ‌بری باعث افزایش کیفیت کار و مصرف مواداولیه به میزان مناسب خواهد شد که برای افزایش کیفیت  و به حداقل رساندن هزینه‌های ساخت بسیار پراهمیت خواهد بود. ادامه مطلب در لینک زیر…

ترسیم طرحهای هندسی در گچ‌بری

ساختمان در هندسه

اگر ما بتوانیم آنچه را که می‌بینیم یا به ذهن می‌آوریم به حجم‌های هندسی منظم تجزیه کنیم خیلی آسانتر می‌توانیم آنها را ترسیم و ارتباط آنها را بررسی نماییم. ما می‌توانیم فرم‌ها را در یک حالت منفرجه، یا با انتقال آنها به یک حالت جمع شده تشخیص دهیم. ساختار هندسی بدست آمده بعدا به عنوان یک چهارچوب برای گسترش و بهبود فرم‌ها و فضایی که مورد نظر است، می‌تواند به خدمت گرفته شود. ادامه مطلب در لینک زیر…

آشنایی با اصول خط کشی و ترسیم طرح های هندسی

برای آشنایی با اصول خط کشی و ترسیم طرح های هندسی باید دو بحث مهم و اساسی را مورد بررسی قرار داد. در لینک زیر میتواند این مطلب را بطور کامل مطالعه کنید.

آشنایی با انواع طرح های گچبری

در این بخش به بررسی و شناسایی اصلی کلی در انواع طرح های گچبری خواهیم پرداخت.

در گچ بری بکارگیری انواع گره‌های هندسی و نقوش اسلیمی و ختایی در لا به لای کتیبه نگاری‌ها و اسپرهای خطی با گل و برگ‌های پهن و گود و برجسته عظمت و شگفتی‌های وافر در آثار هنری این دوره ایجاد شد.

در پایان دوره مغول هنر گچ بری در زمینه گل سازی، طرح های هندسی و گره و کتیبه نگاری به اوج خود رسید. یکی از فاخرترین نمونه‌های گچ بری دوره ایلخانی محراب اولجایتو در مسجد جامع اصفهان است که دارای تاریخ ۷۱۰ هجری و همزمان با ساخت گنبد سلطانیه است از دیگر نمونه های غنی گچ بری مسجد حیدریه قزوین، گنبد علویان همدان، مقبره علی ابن جعفر قم را می‌توان نام برد.

شناسایی اصول پیاده کردن طرح های ترسیمی

برای پیاده کردن طرح های ترسیمی در گچبری با توجه به طرح و ابعادی که در طرح بر روی نقشه کشیده می‌شود می‌توان بوسیله نخ و پودر رنگ با بدست آوردن مرکز طرح و تقسیمات موجود طرح را بوسیله گونیا و پرگار و خط کش و ریسمان کار و پودر رنگ پیاده نمود و یا بر روی دیوارها با توجه به طرح تهیه شده قاب‌های مورد نیاز را ترسیم نمود و با سوزنی کردن طرح و گرته‌زنی بر روی سقف بوسیله پودر زغال طرح را پیاده نموده و سپس اقدام به گچ بری نمود. که در این مورد در بخش ها قبل بطور مفصل آورده شد.

شناسایی اصول ترسیم و گچبری طرح های مختلف

طراحی (DRAWING) (رسامی): گونه‌ای بازنمایی تصویری یا نقش آفرینی است، عمدتا با تاکید بر عنصر خط ممکن است ترسیم مقدماتی برای نقاشی یا مجسمه باشد، یا اثر هنری مستقلی بشمار آید.

کشوزنی

یکی از متعارف ترین کارها در گچبری کشوزنی است. در لینک زیر اطلاعات کامل در مورد کشوزنی در گچ بری نوشته شده است.

 

سرفصل های این مقاله:

  • گچ خوش مایه
  • توانایی کشوزنی در گچبری
  • شناسایی اصول ایمنی و حفاظت در کشوزنی
  • آشنایی با وسایل و ابزار کار

آشنایی با قالبسازی در گچبری

قالبسازی چیست؟

برای قالبسازی در گچبری، ابتدا گرد گچی را به اصطلاح معماری گچ پشت گرمایی می نامند تهیه و در حالت زنده در ظرفی با آب مخلوط می‌نمایند. برای قالبسازی در گچبری ابتدا دو قطعه شمش آماده را با فاصله مطلوب و مناسب، روی زمین گذارده و با وجب و گام روی اندازه مورد نظر را تنظیم می‌نماییم. ادامه مطلب را در لینک زیر مطالعه کنید.

آشنایی با اصول دورسازی در گچبری – توانایی دورسازی در گچ‌بری

گچ بعنوان کمک و ماده الحاقی به ساختمان که بصورت زیرسازی و گچ بری در نماسازی ساختمان‌ها از قدیم رایج بوده و امروز به صورت تزیینی در اکثر ساختمان‌ها در نماسازی داخلی کاربرد فراوانی دارد. از گچ جهت دورسازی در گچ بری با توجه به طراحی در نقشه ساختمان و بناهای تاریخی و مساجد که عموما الگوبرداری از سبک‌های قدیمی در معماری ایران و اسلام گرفته شده استفاده می‌گردد. ادامه این مطلب در لینک زیر موجود است.

گچ پلیمری
خرید آنلاین گچ
گچ گیپتون
فهرست
error: این محتوا تحت حفاظت است